VÍTE, S KÝM VAŠE DĚTI KOMUNIKUJÍ NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH?

17.10.2024

Je zcela přirozené chránit bezpečí svých dětí. Přes silnici s nimi jdeme za ruku, na kolo jim pořídíme helmu a zakážeme jim kamkoli chodit s cizími lidmi. Jak je ale můžeme chránit v online světě, který skrývá tolik rizik a nevhodného obsahu?

Mnoho lidí se už na sociálních sítích naučilo chovat zodpovědně, ale je tu stále velká skupina uživatelů, a to především dětí, pro které je prostředí sítí nové a neuvědomují si, jak mohou být nebezpečné.
Tím, kdo rozhoduje o tom, jak rychle naskočí dítě do virtuálního světa, jsou na prvním místě rodiče. Záleží, kdy mu k tomu poskytnou technologie a jaké nastaví pravidla
k jejich využívání.
Věkové hranice pro zakládání účtů na sociálních sítích a dalších službách řeší nařízení EU o ochraně dat (GDPR). V České republice byl stanoven věkový limit pro samostatné poskytnutí souhlasu s použitím online služeb zpracovávajících osobní údaje 15 let - z. č. 110/2019 Sb. Platí tedy, že u dětí starších 13 let a mladších 15 let je pro založení účtu nutný souhlas rodiče (mladiství od 15 let mohou používat sociální sítě bez souhlasu zákonných zástupců).
Některé sociální sítě pak disponují speciálními "dětskými účty" s omezenými funkcemi a zvýšenou ochranou před závadným obsahem a rizikovou komunikací, další sociální sítě nabízí rodičům sady nástrojů zvyšujících bezpečnost jejich dětí v rámci dané služby. Mezi nejpoužívanější sociální sítě patří FACEBOOK, YOUTUBE i WHATSAPP.
Děti do 13 let by tedy neměli na sociálních sítích vůbec být. Důvodem je především to, že nemají schopnost rozlišit pravdu od dezinformací, pochopit, co je správné a co je společensky nepřípustné. Děti mají sníženou schopnost rozpoznání rizik, která na ně na sociálních sítích číhají. Cílem stanovení věkové hranice je dát dětem dostatek času, aby získaly potřebnou dávku kritického myšlení, zkušeností i znalostí o internetovém prostředí a sociálních sítích. Zodpovědnost za toto vzdělávání leží především na bedrech rodičů, omezeně pak na školství. Věková hranice dětí, které se na sociálních sítích chovají nezodpovědně a rizikově, se stále snižuje a může se tedy týkat i dětí na prvním stupni. Považujeme proto za vhodné a důležité rodiče naší školy o skutečnosti informovat.

za ŠPP Mgr. Lenka Javorková